Facebook

BEST OF ŽDIAR – atrakcie

Obec Ždiar patrí medzi klenoty Slovenska, je rázovitou podtatranskou obcou so svojimi typickými tradíciami, zvyklosťami, folklórom a kultúrou s vyše 1300 obyvateľmi.

Legenda o obci hovorí, že v lesoch v širokej Doline potoka Biela pod Belianskymi Tatrami pálili ľudia z okolitých dedín drevené uhlie. Jeden z uhliarov si postavil malú chalúpku a jediné okno na drevenici bolo obrátené na tú stranu, z ktorej do izby v noci svietilo svetlo „Zorničky“. Ľuďom, ktorým učarovalo tatranské prostredie si postavili dreveničky vedľa uhliara a svoju osadu pomenovali „Zor“ – Ždiar.

Prvá písomná zmienka o obci Ždiar je z roku 1590. Vznik obce sa predpokladá na začiatok druhej polovice 16. storočia. Zakladateľom bol František Lužinský, kastelán zemepánov Horvátovcov, ktorí boli najväčšími feudálmi na severnom Spiši.

Je špecifická ľudovou architektúrou, goralským osídlením a typickou goralskou monoštruktúrou. Jej celé priľahlé územie je začlenené do chráneného územia TANAP-u, prírodnej rezervácie Goliasová, prírodnej rezervácie Belianske Tatry, UNESCA a PRĽA. V celej oblasti je výskyt ohrozených druhov flóry a fauny. Kataster je súčasťou národnej ekologickej siete NECONET.

Obec sa nachádza v nadmorskej výške 896 m.n.m., je orientovaná severne od mesta Poprad (32 km). Leží v Podtatranskej brázde a zo severu ju ohraničuje Spišská Magura, z východu Východné Tatry, zo západu štátna hranica s Poľskom (13 km). Južnú bránu tvorí územie Belianskych Tatier.

Lyžovanie

Ski centrum Strednica-Ždiar (0,7 km) Ski Bachledova (7,4 km) Monkova dolina-Monka(4 km) Ski centrum Strachan(0,3 km)

https://www.youtube.com/watch?v=uGW2DG4DnFw                                           

Pešie túry

Zo Ždiaru do Tatranskej Lomnice (Ždiar – Monková dolina – Kopské sedlo – Chata pri Zelenom plese – Skalnaté pleso – Tatranská Lomnica) spolu: 9 hodín, prevýšenie: 1192 m, náročnosť: náročná celodenná vysokohorská túra s namáhavými výstupmi. Taktiež je možný zostup do Doliny Siedmich prameňov pod masív Bujačieho vrchu na chatu Plesnivec (1290 m.n.m.), ktorá je jedinou vysokohorskou chatou v Belianskych Tatrách, so zostupom do Tatranskej Kotliny.

Zo Ždiaru do Osturne (Ždiar – Magurka – Osturnianske jazero – Osturňa – Strednica – Ždiar) spolu: 7 hodín, prevýšenie: 498 m, náročnosť: stredne náročná celodenná túra s malým prevýšením. Obec Osturňa je “živým skanzenom”- pamiatkovou rezerváckou ľudovej architektúry.

Náučným chodníkom k Jezerskému jazeru z Bachledovej doliny (Bachledová dolina – Malá poľana /vyhliadková veža/ – Bukovina – Jezerské Jazero – Malá poľana – Bachledová) spolu: 3 hodiny 45 minút, prevýšenie: 362 m, náročnosť: nenáročná kratši atúra, vhodná pre rodiny s deťmi a seniorov.

Tatranská Kotlina – Belianska jaskyňa
https://slovenskycestovatel.sk/item/belianska-jaskyna
Tatranská Kotlina – celoročne otvorená chata Plesnivec
https://www.chataplesnivec.sk/

Nová cyklotrasa spájajúca Ždiar a Tatranskú Kotlinu.

Požičovňa bicyklov aj elektrobicyklov so sedačkami  nájdete priamo v Ždiari alebo v Monkovej doline.

Ždiar – Osturňa – Spišské Hanušovce (dĺžka: 28 km, prevýšenie: 323 m, povrch a náročnosť: asfaltový spevnený rekreačno – športový chodník po horskom teréne aj s prudkým stúpaním.

Ždiar – Magurské sedlo (dĺžka: 22 km, prevýšenie: 806 m, povrch a náročnosť: náročná trasa s velkým prevýšením zväčša po nespevnenom povrchu.

Chodník v korunách stromov – objavte Tatry z korún stromov, rozhliadnite sa po  prírode Tatier, Pienin a Zamaguria z vtáčej perspektívy. Na trase chodníka sú rozmiestnené náučné zastávky, ktoré Vám odhalia zaujímavosti z miestnej prírody, ukážu ničivú silu počasia a oboznámia Vás s krajinou navôkol. O zábavu a adrenalín na chodníku nie je núdza. Vašou úlohou bude prejsť po prekážkach s priehľadom do prázdna, lúštiť úlohy, prejsť sa po sieti vo výške 32 metrov na zemou a užiť si zábavný jazdu 67 metrov dlhý toboganom.Na chodníku sú vítané deti, rodinky, kočiare i seniori. Chodník je v plnej dĺžke 1 234 metrov bezbariérový s bezpečným zábradlím. Psíky a bicykle majú na chodník vstup zakázaný a sú pre ne pripravené uzamykateľné voliéry pred vstupom.
https://chodnikkorunamistromov.sk/o-chodniku/
https://chodnikkorunamistromov.sk/dalsie-atrakcie/

Vláčik Maguráčik – je v prevádzke počas letnej turistickej sezóny. Turistický vláčik ocenia najmä detský návštevníci, ktorý spestruje prehliadku obce a okolia.


Rodinná zábava v SUN Bachledovej 
– bobová dráha, lanovka, náučný chodník, vyhliadková veža, detský park. https://bachledka.sk/leto/atrakcie-a-zazitky/deti-a-rodiny

Pre milovníkov folkóru a tradícií

Pútavé informácie o bežnom živote niekdajších Goralov (Ždiaranov) Vám odhalí výlet do miestneho múzea Ždiarsky dom. Popri zaujímavom výklade majú návštevníci možnosť obliecť sa do kroja a zažiť simulovanú ždiarsku svadbu. Sprievodnou akciou môže byť aj jazda na konskom záprahu alebo zimná romantická jazda na saniach.

V múzeu nájdete aj galériu Belianskych Tatier kde okrem fotografii rôznych formátov nájdete aj olejomaľby Belianskych Tatier, suveníry a informačné materiály okolitých atrakcií.

Spoznaj Ždiar zážitkovým spôsobom
Zimná jazda na saniach alebo letná jazda na koči bude nezabudnuteľnou spomienkou na výlety v Belianskych Tatrách.
Objednanie saní alebo koča p. Karol +421 907 904 654