Facebook

Atrakcie

V blízkosti chát Mountain resort je mnoho príležitostí zažiť neopakovateľné zážitky.

BEST OF ŽDIAR - atrakcie

Obec Ždiar patrí medzi klenoty Slovenska, je rázovitou podtatranskou obcou so svojimi typickými tradíciami, zvyklosťami, folklórom a kultúrou s vyše 1300 obyvateľmi.

Legenda o obci hovorí, že v lesoch v širokej Doline potoka Biela pod Belianskymi Tatrami pálili ľudia z okolitých dedín drevené uhlie. Jeden z uhliarov si postavil malú chalúpku a jediné okno na drevenici bolo obrátené na tú stranu, z ktorej do izby v noci svietilo svetlo „Zorničky“. Ľuďom, ktorým učarovalo tatranské prostredie si postavili dreveničky vedľa uhliara a svoju osadu pomenovali „Zor“ – Ždiar.

Prvá písomná zmienka o obci Ždiar je z roku 1590. Vznik obce sa predpokladá na začiatok druhej polovice 16. storočia. Zakladateľom bol František Lužinský, kastelán zemepánov Horvátovcov, ktorí boli najväčšími feudálmi na severnom Spiši.

Je špecifická ľudovou architektúrou, goralským osídlením a typickou goralskou monoštruktúrou. Jej celé priľahlé územie je začlenené do chráneného územia TANAP-u, prírodnej rezervácie Goliasová, prírodnej rezervácie Belianske Tatry, UNESCA a PRĽA. V celej oblasti je výskyt ohrozených druhov flóry a fauny. Kataster je súčasťou národnej ekologickej siete NECONET.

Obec sa nachádza v nadmorskej výške 896 m.n.m., je orientovaná severne od mesta Poprad (32 km). Leží v Podtatranskej brázde a zo severu ju ohraničuje Spišská Magura, z východu Východné Tatry, zo západu štátna hranica s Poľskom (13 km). Južnú bránu tvorí územie Belianskych Tatier.

Lyžovanie

Ski centrum Strednica-Ždiar (0,7 km) Ski Bachledova (7,4 km) Monkova dolina-Monka(4 km) Ski centrum Strachan(0,3 km)

https://www.youtube.com/watch?v=uGW2DG4DnFw                                           

Pešie túry

Zo Ždiaru do Tatranskej Lomnice (Ždiar – Monková dolina – Kopské sedlo – Chata pri Zelenom plese – Skalnaté pleso – Tatranská Lomnica) spolu: 9 hodín, prevýšenie: 1192 m, náročnosť: náročná celodenná vysokohorská túra s namáhavými výstupmi. Taktiež je možný zostup do Doliny Siedmich prameňov pod masív Bujačieho vrchu na chatu Plesnivec (1290 m.n.m.), ktorá je jedinou vysokohorskou chatou v Belianskych Tatrách, so zostupom do Tatranskej Kotliny.

Zo Ždiaru do Osturne (Ždiar – Magurka – Osturnianske jazero – Osturňa – Strednica – Ždiar) spolu: 7 hodín, prevýšenie: 498 m, náročnosť: stredne náročná celodenná túra s malým prevýšením. Obec Osturňa je “živým skanzenom”- pamiatkovou rezerváckou ľudovej architektúry.

Náučným chodníkom k Jezerskému jazeru z Bachledovej doliny (Bachledová dolina – Malá poľana /vyhliadková veža/ – Bukovina – Jezerské Jazero – Malá poľana – Bachledová) spolu: 3 hodiny 45 minút, prevýšenie: 362 m, náročnosť: nenáročná kratši atúra, vhodná pre rodiny s deťmi a seniorov.

Tatranská Kotlina – Belianska jaskyňa
https://slovenskycestovatel.sk/item/belianska-jaskyna
Tatranská Kotlina – celoročne otvorená chata Plesnivec
https://www.chataplesnivec.sk/

Nová cyklotrasa spájajúca Ždiar a Tatranskú Kotlinu.

Požičovňa bicyklov aj elektrobicyklov so sedačkami  nájdete priamo v Ždiari alebo v Monkovej doline.

Ždiar – Osturňa – Spišské Hanušovce (dĺžka: 28 km, prevýšenie: 323 m, povrch a náročnosť: asfaltový spevnený rekreačno – športový chodník po horskom teréne aj s prudkým stúpaním.

Ždiar – Magurské sedlo (dĺžka: 22 km, prevýšenie: 806 m, povrch a náročnosť: náročná trasa s velkým prevýšením zväčša po nespevnenom povrchu.

Chodník v korunách stromov – objavte Tatry z korún stromov, rozhliadnite sa po  prírode Tatier, Pienin a Zamaguria z vtáčej perspektívy. Na trase chodníka sú rozmiestnené náučné zastávky, ktoré Vám odhalia zaujímavosti z miestnej prírody, ukážu ničivú silu počasia a oboznámia Vás s krajinou navôkol. O zábavu a adrenalín na chodníku nie je núdza. Vašou úlohou bude prejsť po prekážkach s priehľadom do prázdna, lúštiť úlohy, prejsť sa po sieti vo výške 32 metrov na zemou a užiť si zábavný jazdu 67 metrov dlhý toboganom.Na chodníku sú vítané deti, rodinky, kočiare i seniori. Chodník je v plnej dĺžke 1 234 metrov bezbariérový s bezpečným zábradlím. Psíky a bicykle majú na chodník vstup zakázaný a sú pre ne pripravené uzamykateľné voliéry pred vstupom.
https://chodnikkorunamistromov.sk/o-chodniku/
https://chodnikkorunamistromov.sk/dalsie-atrakcie/

Vláčik Maguráčik – je v prevádzke počas letnej turistickej sezóny. Turistický vláčik ocenia najmä detský návštevníci, ktorý spestruje prehliadku obce a okolia.


Rodinná zábava v SUN Bachledovej 
– bobová dráha, lanovka, náučný chodník, vyhliadková veža, detský park. https://bachledka.sk/leto/atrakcie-a-zazitky/deti-a-rodiny

Pre milovníkov folkóru a tradícií

Pútavé informácie o bežnom živote niekdajších Goralov (Ždiaranov) Vám odhalí výlet do miestneho múzea Ždiarsky dom. Popri zaujímavom výklade majú návštevníci možnosť obliecť sa do kroja a zažiť simulovanú ždiarsku svadbu. Sprievodnou akciou môže byť aj jazda na konskom záprahu alebo zimná romantická jazda na saniach.

V múzeu nájdete aj galériu Belianskych Tatier kde okrem fotografii rôznych formátov nájdete aj olejomaľby Belianskych Tatier, suveníry a informačné materiály okolitých atrakcií.

Spoznaj Ždiar zážitkovým spôsobom
Zimná jazda na saniach alebo letná jazda na koči bude nezabudnuteľnou spomienkou na výlety v Belianskych Tatrách.
Objednanie saní alebo koča p. Karol +421 907 904 654

 

ZAUJÍMAVOSTI V OKOLÍ

Okolie Ždiaru ponúka bezhraničné možnosti pre zážitky spojené s kultúrou, históriou, športom, dobrodružstvom či relaxom. Vybrali sme pre Vás niekoľko zaujímavostí, ktoré sa určite oplatí navštíviť.

• Lyžovanie

Tri špičkové strediská Vysoké Tatry:

 • Tatranská Lomnica (22 km)
 • Štrbské Pleso (44 km)
 • Starý Smokovec (27 km)

ponúkajú 24 kilometrov vždy upravených zjazdoviek. Užijete si 13 km ľahkých modrých zjazdoviek s celou rodinou, 10 km červených náročnejších tratí a 1,2 km dlhú najvyššie položenú čiernu zjazdovku z Lomnického sedla na Skalnaté pleso.

Viac info na: regiontatry.sk

Milovníci SÁNKOVANIA si užijú cez deň i večer na upravovanej, osvetlenej 2,6 km dlhá dráhe z Hrebienka do Starého Smokovca.

Lyžovačka na poľskej strane:

• Turistika

Medzi najvyhľadávanejšie turistické ciele patrí:

 • chodník medzi Štrbským a Popradským plesom dlhý necelé 4 kilometre. Turistami hojne navštevované pamätné miesto v blízkosti Popradského plesa pod západnými stranami Ostrvy, kde v limbovom poraste sa nachádza symbolický cintorín.
 • Jazierka lásky na Štrbskom Plese.
 • Morské oko – najväčšie tatranské pleso, nachádzajúce sa  na polskej strane Tatier.
 • Tatranské chaty –  Zamkovského chata, Téryho chata, Rainerova chata, Zbojnícka chata, Horský hotel Sliezsky dom, Chata pri Popradskom plese, Chata pod Rysmi, Chata pod Soliskom, Chata pri Zelenom plese, Chata Plesnivec.
 • Tatranské doliny – Tichá dolina, Kôrová dolina, Furkotská dolina, Mlynická dolina, Mengusovská dolina, Batizovská dolina, Velická dolina, Veľká Studená dolina, Malá studená dolina, Skalnatá dolina, Dolina Kežmarskej Bielej vody, Javorová dolina, Bielovodská dolina, Monkova dolina.
 • Vodopády – Skok, Kmeťov vodopád, Večný dážď, Vodopády a kaskády Studeného potoka.
 • Výstupy na vrcholy – Kriváň, Predné Solisko, Rysy, Východná Vysoká, Slavkovský štít, Jahňací štít.

• Prírodné a kultúrne pamiatky

 1. Belianska jaskyňa v Tatranskej Kotline (10 km) –  najväčšia a jediná sprístupnená vysokohorská kvapľová jaskyňa
  v Tatranskom národnom parku.
 2. Poľovnícky zámoček v Tatranskej Javorine (10 km) – je národnou kultúrnou pamiatkou v majetku štátu, v správe Kancelárie prezidenta Slovenskej republiky. Hostil niekoľko zahraničných prezidentov pri formálnych aj neformálnych stretnutiach. Prezident Andrej Kiska ho od decembra 2015 prvýkrát otvára verejnosti. Zdroj: https://www.prezident.sk/javorina/#
 3. Spišský hrad (68 km) je pamiatka, ktorá patrí do svetového dedičstva UNESCO. Je to najväčší stredoveký hrad v strednej Európe a je obklopený ešte ďalšími tromi pamiatkami UNESCO: mestská kultúrna rezervácia v Spišskej Kapitule, kostol v Žehre a starobylé centrum Levoče.
 4. Kežmarok  (26 km)prechádza historickým centrom a časťou Malý trh. Nachádza sa tu množstvo kultúrnych pamiatok: Kežmarský hrad, Drevený artikulárny kostol, Nový evanjelicky kostol, Lýceum – Lýcealna knižnica, Radnica, Paulínsky kostol.
 5. Stará Ľubovňa (49 km) dominantou mesta je hrad Ľubovňa, pre návštevníkov je sprístupnený novo zrekonštruovaný palác a hradný pivovar. Pod hradom sa nachádza skanzen, ktorý prezentuje ľudovú architektúru etnicky zmiešaného regiónu severovýchodného Spiša a severozápadného Šariša. V neďalekej dedine Hniezdne sa nachádza Nestville Park, expozícia rozdelená na 3 časti, a to história – expozícia ľudových remesiel, moderna – jeden z najmodernejších liehovarov v strednej Európe a tradície – Rezbárska sála. V tejto miestnosti majú návštevníci možnosť degustovať prvú slovenskú whisky, ktorá zrie v dubových sudoch a dozvedieť sa čo to o jej výrobe.

• Múzeá

 • Múzeum TANAP-u – expozícia niekoľko desiatok tatranských zvierat v životnej veľkosti.
 • Lyžiarske múzeum v Tatranskej Lomnici – expozícií zachytáva históriu vzniku a vývoja tatranských zimných športov od počiatku tatranských osád.
 • Botanická záhrada – expozícia tatranskej prírody.
 • Múzeum J. M. Petzvala v Spišskej Belej – sprístupňuje návštevníkom prístroje a pomôcky najrozmanitejších typov z Petzvalových čias až po najnovšie ukážky fotografickej techniky.
 • Kaštieľ Strážky, Spišská Belá
 • Múzeum Kežmarok – expozícií historických vozidiel
 • Múzeum Červený kláštor – expozícia približuje históriu a kláštorný život kartuziánskych a kamadulských mníchov a vzácne pamiatky z Červeného kláštora.

• Aktivity a zážitky pre celú rodinu

Vyskúšajte si „gazdovanie“ na Ranči Čajka v Kežmarku, alebo vezmite bicykle a novým cyklochodníkom sa dostanete do Tatranskej Kotliny. Overte svoju zručnosť na lezeckej stene alebo v lanovom parku Spider park . Pre všetkých, ktorí majú záujem o prehliadku prírody Vysokých Tatier z vtáčej perspektívy sú pripravené vyhliadkové lety z letiska Poprad.

Top turistickou atrakciou v Peninách je splav na tradičných drevených pltiach kaňonom rieky Dunajec. Z prístaviska pltí Majere do Lesnice (v dĺžke 11 km) a z prístaviska Červený Kláštor do Lesnice (v dĺžke 9 km) zažijete nevšednú plavbu. Pre návrat po plavbe plťou môžete použiť bicykel. Trasy sú dobre značené a požičovní bicyklov nájdete niekoľko. Záverom už len dodávame, že Červený Kláštor sa nachádza približne 52 km od Mountain resort.

V čarovnej krajine, Tricklandii STARÝ SMOKOVEC  plnej optických ilúzií na vás čaká 24 atrakcí. Obyvatelia Tricklandie – Trickoni vás prevedú galériou, kde sa môžete aj odfotiť.

Otvorená denne od 09:00 – 18:00 hod., za akéhokoľvek počasia 🙂
GALÉRIA DOBRÁ HRAČKA – Tatranská Lomnica

Poľské mestečko Zakopane ponúka naozaj jedinečnú atmosféru a ak nám po výlete poviete, že sa Vám odtiaľ nechcelo odísť, uveríme Vám. Okrem skutočnosti, že centrum si zachováva svoju typickú drevenú architektúru a tradície, poskytované služby dosahujú vysoký štandard. Zakopané je od Mountain resort vzdialené 34 km.

Nestville park HNIEZDNE
Celodenný výlet pre celú rodinku za tradíciami liehovarníctva a históriou 1. slovenská whiskey. Taberna s chutnými a čerstvými špecialitami, steak, hamburger. Čokoládovňa a veľké exteriérové ihrisko.
Jazdecký areál s možnosťou vyskúšať si jazdu na koňoch.