Facebook

ZAUJÍMAVOSTI V OKOLÍ

Okolie Ždiaru ponúka bezhraničné možnosti pre zážitky spojené s kultúrou, históriou, športom, dobrodružstvom či relaxom. Vybrali sme pre Vás niekoľko zaujímavostí, ktoré sa určite oplatí navštíviť.

• Lyžovanie

Tri špičkové strediská Vysoké Tatry:

 • Tatranská Lomnica (22 km)
 • Štrbské Pleso (44 km)
 • Starý Smokovec (27 km)

ponúkajú 24 kilometrov vždy upravených zjazdoviek. Užijete si 13 km ľahkých modrých zjazdoviek s celou rodinou, 10 km červených náročnejších tratí a 1,2 km dlhú najvyššie položenú čiernu zjazdovku z Lomnického sedla na Skalnaté pleso.

Viac info na: regiontatry.sk

Milovníci SÁNKOVANIA si užijú cez deň i večer na upravovanej, osvetlenej 2,6 km dlhá dráhe z Hrebienka do Starého Smokovca.

Lyžovačka na poľskej strane:

• Turistika

Medzi najvyhľadávanejšie turistické ciele patrí:

 • chodník medzi Štrbským a Popradským plesom dlhý necelé 4 kilometre. Turistami hojne navštevované pamätné miesto v blízkosti Popradského plesa pod západnými stranami Ostrvy, kde v limbovom poraste sa nachádza symbolický cintorín.
 • Jazierka lásky na Štrbskom Plese.
 • Morské oko – najväčšie tatranské pleso, nachádzajúce sa  na polskej strane Tatier.
 • Tatranské chaty –  Zamkovského chata, Téryho chata, Rainerova chata, Zbojnícka chata, Horský hotel Sliezsky dom, Chata pri Popradskom plese, Chata pod Rysmi, Chata pod Soliskom, Chata pri Zelenom plese, Chata Plesnivec.
 • Tatranské doliny – Tichá dolina, Kôrová dolina, Furkotská dolina, Mlynická dolina, Mengusovská dolina, Batizovská dolina, Velická dolina, Veľká Studená dolina, Malá studená dolina, Skalnatá dolina, Dolina Kežmarskej Bielej vody, Javorová dolina, Bielovodská dolina, Monkova dolina.
 • Vodopády – Skok, Kmeťov vodopád, Večný dážď, Vodopády a kaskády Studeného potoka.
 • Výstupy na vrcholy – Kriváň, Predné Solisko, Rysy, Východná Vysoká, Slavkovský štít, Jahňací štít.

• Prírodné a kultúrne pamiatky

 1. Belianska jaskyňa v Tatranskej Kotline (10 km) –  najväčšia a jediná sprístupnená vysokohorská kvapľová jaskyňa
  v Tatranskom národnom parku.
 2. Poľovnícky zámoček v Tatranskej Javorine (10 km) – je národnou kultúrnou pamiatkou v majetku štátu, v správe Kancelárie prezidenta Slovenskej republiky. Hostil niekoľko zahraničných prezidentov pri formálnych aj neformálnych stretnutiach. Prezident Andrej Kiska ho od decembra 2015 prvýkrát otvára verejnosti. Zdroj: https://www.prezident.sk/javorina/#
 3. Spišský hrad (68 km) je pamiatka, ktorá patrí do svetového dedičstva UNESCO. Je to najväčší stredoveký hrad v strednej Európe a je obklopený ešte ďalšími tromi pamiatkami UNESCO: mestská kultúrna rezervácia v Spišskej Kapitule, kostol v Žehre a starobylé centrum Levoče.
 4. Kežmarok  (26 km)prechádza historickým centrom a časťou Malý trh. Nachádza sa tu množstvo kultúrnych pamiatok: Kežmarský hrad, Drevený artikulárny kostol, Nový evanjelicky kostol, Lýceum – Lýcealna knižnica, Radnica, Paulínsky kostol.
 5. Stará Ľubovňa (49 km) dominantou mesta je hrad Ľubovňa, pre návštevníkov je sprístupnený novo zrekonštruovaný palác a hradný pivovar. Pod hradom sa nachádza skanzen, ktorý prezentuje ľudovú architektúru etnicky zmiešaného regiónu severovýchodného Spiša a severozápadného Šariša. V neďalekej dedine Hniezdne sa nachádza Nestville Park, expozícia rozdelená na 3 časti, a to história – expozícia ľudových remesiel, moderna – jeden z najmodernejších liehovarov v strednej Európe a tradície – Rezbárska sála. V tejto miestnosti majú návštevníci možnosť degustovať prvú slovenskú whisky, ktorá zrie v dubových sudoch a dozvedieť sa čo to o jej výrobe.

• Múzeá

 • Múzeum TANAP-u – expozícia niekoľko desiatok tatranských zvierat v životnej veľkosti.
 • Lyžiarske múzeum v Tatranskej Lomnici – expozícií zachytáva históriu vzniku a vývoja tatranských zimných športov od počiatku tatranských osád.
 • Botanická záhrada – expozícia tatranskej prírody.
 • Múzeum J. M. Petzvala v Spišskej Belej – sprístupňuje návštevníkom prístroje a pomôcky najrozmanitejších typov z Petzvalových čias až po najnovšie ukážky fotografickej techniky.
 • Kaštieľ Strážky, Spišská Belá
 • Múzeum Kežmarok – expozícií historických vozidiel
 • Múzeum Červený kláštor – expozícia približuje históriu a kláštorný život kartuziánskych a kamadulských mníchov a vzácne pamiatky z Červeného kláštora.

• Aktivity a zážitky pre celú rodinu

Vyskúšajte si „gazdovanie“ na Ranči Čajka v Kežmarku, alebo vezmite bicykle a novým cyklochodníkom sa dostanete do Tatranskej Kotliny. Overte svoju zručnosť na lezeckej stene alebo v lanovom parku Spider park . Pre všetkých, ktorí majú záujem o prehliadku prírody Vysokých Tatier z vtáčej perspektívy sú pripravené vyhliadkové lety z letiska Poprad.

Top turistickou atrakciou v Peninách je splav na tradičných drevených pltiach kaňonom rieky Dunajec. Z prístaviska pltí Majere do Lesnice (v dĺžke 11 km) a z prístaviska Červený Kláštor do Lesnice (v dĺžke 9 km) zažijete nevšednú plavbu. Pre návrat po plavbe plťou môžete použiť bicykel. Trasy sú dobre značené a požičovní bicyklov nájdete niekoľko. Záverom už len dodávame, že Červený Kláštor sa nachádza približne 52 km od Mountain resort.

V čarovnej krajine, Tricklandii STARÝ SMOKOVEC  plnej optických ilúzií na vás čaká 24 atrakcí. Obyvatelia Tricklandie – Trickoni vás prevedú galériou, kde sa môžete aj odfotiť.

Otvorená denne od 09:00 – 18:00 hod., za akéhokoľvek počasia 🙂
GALÉRIA DOBRÁ HRAČKA – Tatranská Lomnica

Poľské mestečko Zakopane ponúka naozaj jedinečnú atmosféru a ak nám po výlete poviete, že sa Vám odtiaľ nechcelo odísť, uveríme Vám. Okrem skutočnosti, že centrum si zachováva svoju typickú drevenú architektúru a tradície, poskytované služby dosahujú vysoký štandard. Zakopané je od Mountain resort vzdialené 34 km.

Nestville park HNIEZDNE
Celodenný výlet pre celú rodinku za tradíciami liehovarníctva a históriou 1. slovenská whiskey. Taberna s chutnými a čerstvými špecialitami, steak, hamburger. Čokoládovňa a veľké exteriérové ihrisko.
Jazdecký areál s možnosťou vyskúšať si jazdu na koňoch.