Facebook

BEST OF ŽDIAR – ATRAKCIE

Obec Ždiar patrí medzi klenoty Slovenska, je rázovitou podtatranskou obcou so svojimi typickými tradíciami, zvyklosťami, folklórom a kultúrou s vyše 1300 obyvateľmi.

Legenda o obci hovorí, že v lesoch v širokej Doline potoka Biela pod Belianskymi Tatrami pálili ľudia z okolitých dedín drevené uhlie. Jeden z uhliarov si postavil malú chalúpku a jediné okno na drevenici bolo obrátené na tú stranu, z ktorej do izby v noci svietilo svetlo „Zorničky“. Ľuďom, ktorým učarovalo tatranské prostredie si postavili dreveničky vedľa uhliara a svoju osadu pomenovali „Zor“ – Ždiar.

 


Obec sa nachádza v nadmorskej výške 896 m.n.m., je orientovaná severne od mesta Poprad (32 km). Leží v Podtatranskej brázde, ohraničená Spišskou Magurou, Východnými Tatrami, Poľskom (13 km) a Belianskymi Tatrami. Prvá písomná zmienka o obci Ždiar je z roku 1590. Jej územie je začlenené do chráneného územia TANAP-u, prírodnej rezervácie Belianske Tatry, UNESCA a PRĽA. V celej oblasti nájdete chránenú flóru a faunu.

 

 

Lyžovanie
Ski centrum Strednica-Ždiar (0,7 km) https://www.holidayinfo.sk/sk/SkicentrumStrednicaZdiar
Ski centrum Strachan(0,3 km) https://skicentrumstrachan.sk/o-stredisku/
Ski Bachledova (7,4 km) https://bachledka.sk/zima/video
Monkova dolina-Monka(4 km) https://www.magurahotel.sk/sk/lyziarske-stredisko
Ski Strednica https://www.youtube.com/watch?v=uGW2DG4DnFw&ab_channel=Z%C4%BEavaD%C5%88a

Zimné výlety a bežkovanie
https://regiontatry.sk/zimne-vylety/
https://www.tatryspispieniny.sk/sk/package/najkrajsie-jednodnove-vylety-zima/


Pešie túry


Náučný chodník Monkova Dolina
 http://naucnechodniky.eu/turisticky-naucny-chodnik-monkova-dolina-siroke-sedlo-kopske-sedlo/

Náučný chodník Zadné Meďodoly – Tatranská Javorina
https://www.tatry.sk/zadne-medodoly/?fbclid=IwAR1QgRCYoc4sSxc4ifNhMZXah9vEXyEtjhs5oKf_Xdly3H07F06cSkrSnlk

Prechádzka Ždiarom – Ždiarsky dom – Monkova dolina – Strednica
https://www.tatryspispieniny.sk/sk/turisticka-prechadzka-v-zdiari/

Zo Ždiaru do Tatranskej Lomnice (Ždiar – Monková dolina – Kopské sedlo – Chata pri Zelenom plese – Skalnaté pleso – Tatranská Lomnica) spolu: 9 hodín, prevýšenie: 1192 m, náročnosť: náročná celodenná vysokohorská túra s namáhavými výstupmi. 

Zo Ždiaru do Osturne (Ždiar – Magurka – Osturnianske jazero – Osturňa – Strednica – Ždiar) spolu: 7 hodín, prevýšenie: 498 m, náročnosť: stredne náročná celodenná túra s malým prevýšením. Obec Osturňa je “živým skanzenom”- pamiatkovou rezerváckou ľudovej architektúry.

Náučným chodníkom k Jezerskému jazeru z Bachledovej doliny (Bachledová dolina – Malá poľana /vyhliadková veža/ – Bukovina – Jezerské Jazero – Malá poľana – Bachledová) spolu: 3 hodiny 45 minút, prevýšenie: 362 m, náročnosť: nenáročná kratši atúra, vhodná pre rodiny s deťmi a seniorov.

Tatranská Kotlina – Belianska jaskyňa
https://slovenskycestovatel.sk/item/belianska-jaskyna
Tatranská Kotlina – celoročne otvorená chata Plesnivec
https://www.chataplesnivec.sk/

Nová cyklotrasa spájajúca Ždiar a Tatranskú Kotlinu
Požičovňa bicyklov aj elektrobicyklov so sedačkami  nájdete priamo v Ždiari alebo v Monkovej doline.
https://spisskabela.sk/mesto/aktuality/specifika-cyklotrasy-tatranska-kotlina-zdiar/

Chodník v korunách stromov – objavte Tatry z korún stromov, rozhliadnite sa po  prírode Tatier, Pienin a Zamaguria z vtáčej perspektívy. Na trase chodníka sú rozmiestnené náučné zastávky, ktoré Vám odhalia zaujímavosti z miestnej prírody, ukážu ničivú silu počasia a oboznámia Vás s krajinou navôkol. O zábavu a adrenalín na chodníku nie je núdza. Vašou úlohou bude prejsť po prekážkach s priehľadom do prázdna, lúštiť úlohy, prejsť sa po sieti vo výške 32 metrov na zemou a užiť si zábavný jazdu 67 metrov dlhý toboganom.Na chodníku sú vítané deti, rodinky, kočiare i seniori. Chodník je v plnej dĺžke 1 234 metrov bezbariérový s bezpečným zábradlím. Psíky a bicykle majú na chodník vstup zakázaný a sú pre ne pripravené uzamykateľné voliéry pred vstupom.
https://chodnikkorunamistromov.sk/o-chodniku/
https://chodnikkorunamistromov.sk/dalsie-atrakcie/

Vláčik Maguráčik – je v prevádzke počas letnej turistickej sezóny. Turistický vláčik ocenia najmä detský návštevníci, ktorý spestruje prehliadku obce a okolia. https://www.magurahotel.sk/sk/vlacik/okruh-jazdy-vlacika.htm

Rodinná zábava v SUN Bachledovej – bobová dráha, lanovka, náučný chodník, vyhliadková veža, detský park. https://bachledka.sk/leto/atrakcie-a-zazitky/deti-a-rodiny

Pre milovníkov folkóru a tradícií
Pútavé informácie o bežnom živote niekdajších Goralov (Ždiaranov) Vám odhalí výlet do miestneho múzea Ždiarsky dom. http://gorali.zdiar.eu/Popri zaujímavom výklade majú návštevníci možnosť obliecť sa do kroja a zažiť simulovanú ždiarsku svadbu. Sprievodnou akciou môže byť aj jazda na konskom záprahu alebo zimná romantická jazda na saniach.
V múzeu nájdete aj galériu Belianskych Tatier kde okrem fotografii rôznych formátov nájdete aj olejomaľby Belianskych Tatier, suveníry a informačné materiály okolitých atrakcií.

Spoznaj Ždiar zážitkovým spôsobom 🙂
Zimná jazda na saniach alebo letná jazda na koči bude nezabudnuteľnou spomienkou na výlety v Belianskych Tatrách. Objednanie saní alebo koča p. Karol +421 907 904 654