Facebook

Attractions

There are many opportunities for unique experiences near the Winter and Summer resort pension.

BEST OF ŽDIAR - ATTRACTIONS

Vznik obce sa predpokladá na začiatok druhej polovice 16. storočia. Prvá písomná zmienka o obci Ždiar je z roku 1590. Zakladateľom bol František Lužinský, kastelán zemepánov Horvátovcov, ktorí boli najväčšími feudálmi na severnom Spiši.

Obec Ždiar patrí medzi klenoty Slovenska, je rázovitou podtatranskou obcou so svojimi typickými tradíciami, zvyklosťami, folklórom a kultúrou s vyše 1300 obyvateľmi. Je špecifická ľudovou architektúrou, goralským osídlením a typickou goralskou monoštruktúrou. Jej celé priľahlé územie je začlenené do chráneného územia TANAP-u, prírodnej rezervácie Goliasová, prírodnej rezervácie Belianske Tatry, UNESCA a PRĽA. V celej oblasti je výskyt ohrozených druhov flóry a fauny. Kataster je súčasťou národnej ekologickej siete NECONET.

Obec sa nachádza v nadmorskej výške 896 m.n.m., je orientovaná severne od mesta Poprad (32 km). Leží v Podtatranskej brázde a zo severu ju ohraničuje Spišská Magura, z východu Východné Tatry, zo západu štátna hranica s Poľskom (13 km). Južnú bránu tvorí územie Belianskych Tatier.
395944_305852799477236_911403195_n 10974588_879268442135666_2421646490648449863_o 12186711_1011455785583597_2465235761613538408_o

Lyžovanie

Ski centrum Strednica-Ždiar (0,7 km)            Ski Bachledova (7,4 km)

1796863_269730883190836_183634360_o                10518350_10152665061036604_8771858737807853385_o

Monkova dolina-Monka(4 km)                  Ski centrum Strachan(0,3 km)

 

Pešie túry

Zo Ždiaru do Tatranskej Lomnice (Ždiar – Monková dolina – Kopské sedlo – Chata pri Zelenom plese – Skalnaté pleso – Tatranská Lomnica) spolu: 9 hodín, prevýšenie: 1192 m, náročnosť: náročná celodenná vysokohorská túra s namáhavými výstupmi. Taktiež je možný zostup do Doliny Siedmich prameňov pod masív Bujačieho vrchu na chatu Plesnivec (1290 m.n.m.), ktorá je jedinou vysokohorskou chatou v Belianskych Tatrách, so zostupom do Tatranskej Kotliny.

Zo Ždiaru do Osturne (Ždiar – Magurka – Osturnianske jazero – Osturňa – Strednica – Ždiar) spolu: 7 hodín, prevýšenie: 498 m, náročnosť: stredne náročná celodenná túra s malým prevýšením. Obec Osturňa je “živým skanzenom”- pamiatkovou rezerváckou ľudovej architektúry.

Náučným chodníkom k Jezerskému jazeru z Bachledovej doliny (Bachledová dolina – Malá poľana /vyhliadková veža/ – Bukovina – Jezerské Jazero – Malá poľana – Bachledová) spolu: 3 hodiny 45 minút, prevýšenie: 362 m, náročnosť: nenáročná kratši atúra, vhodná pre rodiny s deťmi a seniorov.

Krížom krážom na bicykli

Ždiar – Osturňa – Spišské Hanušovce (dĺžka: 28 km, prevýšenie: 323 m, povrch a náročnosť: asfaltový spevnený rekreačno – športový chodník po horskom teréne aj s prudkým stúpaním.
Ždiar – Mgurské sedlo (dĺžka: 22 km, prevýšenie: 806 m, povrch a náročnosť: náročná trasa s velkým prevýšením zväčša po nespevnenom povrchu.
Bike park Sun Bachledová – ponúka 4 trasy rôznej náročnosti. Obľúbia si ho hlavne milovníci zjazdovej cyklistiky a adrenalínoví nadšenci.

Aktivity pre celú rodinu

Chodník v korunách stromov – objavte Tatry z korún stromov, rozhliadnite sa po  prírode Tatier, Pienin a Zamaguria z vtáčej perspektívy. Na trase chodníka sú rozmiestnené náučné zastávky, ktoré Vám odhalia zaujímavosti z miestnej prírody, ukážu ničivú silu počasia a oboznámia Vás s krajinou navôkol. O zábavu a adrenalín na chodníku nie je núdza. Vašou úlohou bude prejsť po prekážkach s priehľadom do prázdna, lúštiť úlohy, prejsť sa po sieti vo výške 32 metrov na zemou a užiť si zábavný jazdu 67 metrov dlhý toboganom.Na chodníku sú vítané deti, rodinky, kočiare i seniori. Chodník je v plnej dĺžke 1 234 metrov bezbariérový s bezpečným zábradlím. Psíky a bicykle majú na chodník vstup zakázaný a sú pre ne pripravené uzamykateľné voliéry pred vstupom.

Vláčik Maguráčik – je v prevádzke v letnej turistickej sezóne. Turistický vláčik ocenia najmä detský návštevníci, ktorý spestruje prehliadku obce a okolia.

Adventure minigolf v Ždiari – ihrisko má 9 jamiek a deti sa pri ňom zároveň náučnou formou zoznámia so zvieratkami žijúcimi v tomto regióne.

Discgolf v Bachledovej doline – 9 jamkové ihrisko rozmiestnené na zjazdovke Bachledka s panoramatickým výhľadom na Belianske Tatry.

Rodinná zábava v SUN Bachledovej – bobová dráha, lanovka, náučný chodník, vyhliadková veža, detský park.

Pre milovníkov folkóru a tradícií

O živote, zvykoch a bývaní Ždiaranov je možné sa dozvedieť v miestnom múzeu Ždiarsky dom. Popri zaujímavom výklade majú návštevnici možnosť žažiť ždiarsku svadbu a obliecť sa do kroja. Sprievodnou akcou môže byť aj jazda na konskom záprahu.
Oficiálna galéria Belianskych Tatier kde okrem fotografii rôznych formátov nájdete aj olejomaľby Belianskych Tatier, suveníry a informačné materiály okolitých atrakcií.

POINTS OF INTEREST IN THE SURROUNDINGS

The surroundings of Ždiar offer limitless possibilities for experiences related to culture, history, sports, adventure and relaxation. We have selected several attractions for you that are definitely worth visiting.

• Skiing

Ski resorts in High Tatras:

 • Tatranská Lomnica (22 km)
 • Štrbské Pleso (44 km)
 • Starý Smokovec (27 km)

offers 24 km of well-groomed ski slopes ,  20 modern cable cars and ski lifts.

More informations: regiontatry.sk

Skiing in Poland:

• Hiking

These are some of the most popular trekking trips:

 • nearly 4 kilometres long trail between Štrbské and Popradské pleso. A symbolic cemetery, hidden in pine trees on the west side of Ostrva peak near Popradské pleso is a very popular tourist sight in the area.
 • Jazerá lásky (“Lakes of Love”) on Štrbské pleso.
 • Morské oko (“Sea Eye”) – the largest Tatra tarn, located on the Polish side of Tatra mountains.
 • Tatra chalets –  Zamkovského chata, Téryho chata, Rainerova chata, Zbojnícka chata, Horský hotel Sliezsky dom, Chata pri Popradskom plese, Chata pod Rysmi, Chata pod Soliskom, Chata pri Zelenom plese, Chata Plesnivec.
 • Tatra valleys – Tichá dolina, Kôrová dolina, Furkotská dolina, Mlynická dolina, Mengusovská dolina, Batizovská dolina, Velická dolina, Veľká Studená dolina, Malá studená dolina, Skalnatá dolina, Dolina Kežmarskej Bielej vody, Javorová dolina, Bielovodská dolina, Monkova dolina.
 • Waterfalls – Skok, Kmeťov vodopád, Večný dážď, waterfalls and cascades of Studený potok.
 • Ascents to Tatra peaks – Kriváň, Predné Solisko, Rysy, Východná Vysoká, Slavkovský štít, Jahňací štít.

• Natural and cultural monuments

 1. Belianska cave in Tatranska Kotlina (10 km) – The Belianska Cave belongs among the most visited show caves in Slovakia. Except for bizarre rocky shapes, it is known by rich occurrence of calcite fills. 
 2. Spiš Castle (68 km) The castle ruins together with unique environs of Spis territory is since 1993 registered in UNESCO’s World Cultural and Natural Heritage List.

• Museums

 • Múzeum TANAP-u – expozícia niekoľko desiatok tatranských zvierat v životnej veľkosti.
 • Lyžiarske múzeum v Tatranskej Lomnici – expozícií zachytáva históriu vzniku a vývoja tatranských zimných športov od počiatku tatranských osád.
 • Botanická záhrada – expozícia tatranskej prírody.
 • Múzeum J. M. Petzvala v Spišskej Belej – sprístupňuje návštevníkom prístroje a pomôcky najrozmanitejších typov z Petzvalových čias až po najnovšie ukážky fotografickej techniky.
 • Kaštieľ Strážky, Spišská Belá
 • Múzeum Kežmarok – expozícií historických vozidiel
 • Múzeum Červený kláštor – expozícia približuje históriu a kláštorný život kartuziánskych a kamadulských mníchov a vzácne pamiatky z Červeného kláštora.

• Activities and experiences for the whole family

Tricklandia –  STARÝ SMOKOVEC At first, we simply get the impression that what we see is real. Only later do we realise it’s a trick, once we give it a bit more thought. Trick-art artists try their best to “deceive” you – and you are going to want to identify as many of these tricks as possible. It’s exciting and entertaining for everyone!

GALÉRIA DOBRÁ HRAČKA – Tatranská Lomnica – children playground

 

Nestville park HNIEZDNE
explore the home of the first Slovak whisky
chocolate kingdom
place to explore animal life from closer look