Facebook

Attractions

BEST OF ŽDIAR - ATTRACTIONS

Obec Ždiar patrí medzi klenoty Slovenska, je rázovitou podtatranskou obcou so svojimi typickými tradíciami, zvyklosťami, folklórom a kultúrou s vyše 1300 obyvateľmi.

Legenda o obci hovorí, že v lesoch v širokej Doline potoka Biela pod Belianskymi Tatrami pálili ľudia z okolitých dedín drevené uhlie. Jeden z uhliarov si postavil malú chalúpku a jediné okno na drevenici bolo obrátené na tú stranu, z ktorej do izby v noci svietilo svetlo „Zorničky“. Ľuďom, ktorým učarovalo tatranské prostredie si postavili dreveničky vedľa uhliara a svoju osadu pomenovali „Zor“ – Ždiar.

 


Obec sa nachádza v nadmorskej výške 896 m.n.m., je orientovaná severne od mesta Poprad (32 km). Leží v Podtatranskej brázde, ohraničená Spišskou Magurou, Východnými Tatrami, Poľskom (13 km) a Belianskymi Tatrami. Prvá písomná zmienka o obci Ždiar je z roku 1590. Jej územie je začlenené do chráneného územia TANAP-u, prírodnej rezervácie Belianske Tatry, UNESCA a PRĽA. V celej oblasti nájdete chránenú flóru a faunu.

 

 

Lyžovanie
Ski centrum Strednica-Ždiar (0,7 km) https://www.holidayinfo.sk/sk/SkicentrumStrednicaZdiar
Ski centrum Strachan(0,3 km) https://skicentrumstrachan.sk/o-stredisku/
Ski Bachledova (7,4 km) https://bachledka.sk/zima/video
Monkova dolina-Monka(4 km) https://www.magurahotel.sk/sk/lyziarske-stredisko
Ski Strednica https://www.youtube.com/watch?v=uGW2DG4DnFw&ab_channel=Z%C4%BEavaD%C5%88a

Zimné výlety a bežkovanie
https://regiontatry.sk/zimne-vylety/
https://www.tatryspispieniny.sk/sk/package/najkrajsie-jednodnove-vylety-zima/


Pešie túry


Náučný chodník Monkova Dolina
 http://naucnechodniky.eu/turisticky-naucny-chodnik-monkova-dolina-siroke-sedlo-kopske-sedlo/

Náučný chodník Zadné Meďodoly – Tatranská Javorina
https://www.tatry.sk/zadne-medodoly/?fbclid=IwAR1QgRCYoc4sSxc4ifNhMZXah9vEXyEtjhs5oKf_Xdly3H07F06cSkrSnlk

Prechádzka Ždiarom – Ždiarsky dom – Monkova dolina – Strednica
https://www.tatryspispieniny.sk/sk/turisticka-prechadzka-v-zdiari/

Zo Ždiaru do Tatranskej Lomnice (Ždiar – Monková dolina – Kopské sedlo – Chata pri Zelenom plese – Skalnaté pleso – Tatranská Lomnica) spolu: 9 hodín, prevýšenie: 1192 m, náročnosť: náročná celodenná vysokohorská túra s namáhavými výstupmi. 

Zo Ždiaru do Osturne (Ždiar – Magurka – Osturnianske jazero – Osturňa – Strednica – Ždiar) spolu: 7 hodín, prevýšenie: 498 m, náročnosť: stredne náročná celodenná túra s malým prevýšením. Obec Osturňa je “živým skanzenom”- pamiatkovou rezerváckou ľudovej architektúry.

Náučným chodníkom k Jezerskému jazeru z Bachledovej doliny (Bachledová dolina – Malá poľana /vyhliadková veža/ – Bukovina – Jezerské Jazero – Malá poľana – Bachledová) spolu: 3 hodiny 45 minút, prevýšenie: 362 m, náročnosť: nenáročná kratši atúra, vhodná pre rodiny s deťmi a seniorov.

Tatranská Kotlina – Belianska jaskyňa
https://slovenskycestovatel.sk/item/belianska-jaskyna
Tatranská Kotlina – celoročne otvorená chata Plesnivec
https://www.chataplesnivec.sk/

Nová cyklotrasa spájajúca Ždiar a Tatranskú Kotlinu
Požičovňa bicyklov aj elektrobicyklov so sedačkami  nájdete priamo v Ždiari alebo v Monkovej doline.
https://spisskabela.sk/mesto/aktuality/specifika-cyklotrasy-tatranska-kotlina-zdiar/

Chodník v korunách stromov – objavte Tatry z korún stromov, rozhliadnite sa po  prírode Tatier, Pienin a Zamaguria z vtáčej perspektívy. Na trase chodníka sú rozmiestnené náučné zastávky, ktoré Vám odhalia zaujímavosti z miestnej prírody, ukážu ničivú silu počasia a oboznámia Vás s krajinou navôkol. O zábavu a adrenalín na chodníku nie je núdza. Vašou úlohou bude prejsť po prekážkach s priehľadom do prázdna, lúštiť úlohy, prejsť sa po sieti vo výške 32 metrov na zemou a užiť si zábavný jazdu 67 metrov dlhý toboganom.Na chodníku sú vítané deti, rodinky, kočiare i seniori. Chodník je v plnej dĺžke 1 234 metrov bezbariérový s bezpečným zábradlím. Psíky a bicykle majú na chodník vstup zakázaný a sú pre ne pripravené uzamykateľné voliéry pred vstupom.
https://chodnikkorunamistromov.sk/o-chodniku/
https://chodnikkorunamistromov.sk/dalsie-atrakcie/

Vláčik Maguráčik – je v prevádzke počas letnej turistickej sezóny. Turistický vláčik ocenia najmä detský návštevníci, ktorý spestruje prehliadku obce a okolia. https://www.magurahotel.sk/sk/vlacik/okruh-jazdy-vlacika.htm

Rodinná zábava v SUN Bachledovej – bobová dráha, lanovka, náučný chodník, vyhliadková veža, detský park. https://bachledka.sk/leto/atrakcie-a-zazitky/deti-a-rodiny

Pre milovníkov folkóru a tradícií
Pútavé informácie o bežnom živote niekdajších Goralov (Ždiaranov) Vám odhalí výlet do miestneho múzea Ždiarsky dom. http://gorali.zdiar.eu/Popri zaujímavom výklade majú návštevníci možnosť obliecť sa do kroja a zažiť simulovanú ždiarsku svadbu. Sprievodnou akciou môže byť aj jazda na konskom záprahu alebo zimná romantická jazda na saniach.
V múzeu nájdete aj galériu Belianskych Tatier kde okrem fotografii rôznych formátov nájdete aj olejomaľby Belianskych Tatier, suveníry a informačné materiály okolitých atrakcií.

Spoznaj Ždiar zážitkovým spôsobom 🙂
Zimná jazda na saniach alebo letná jazda na koči bude nezabudnuteľnou spomienkou na výlety v Belianskych Tatrách. Objednanie saní alebo koča p. Karol +421 907 904 654

 

 

POINTS OF INTEREST IN THE SURROUNDINGS

Okolie Ždiaru ponúka bezhraničné možnosti pre zážitky spojené s kultúrou, históriou, športom, dobrodružstvom či relaxom. Vybrali sme pre Vás niekoľko zaujímavostí, ktoré sa určite oplatí navštíviť a zažiť.

• Skiing

Tri najobľúbenejšie strediská Vysokých Tatier. Navštevované v zime aj v lete.

 • Tatranská Lomnica (22 km)
 • Štrbské Pleso (44 km)
 • Starý Smokovec (27 km)

ponúkajú 24 kilometrov vždy upravených zjazdoviek. Užijete si 13 km ľahkých modrých zjazdoviek s celou rodinou, 10 km červených náročnejších tratí a 1,2 km dlhú najvyššie položenú čiernu zjazdovku z Lomnického sedla na Skalnaté pleso.

Viac info na: regiontatry.sk

Milovníci SÁNKOVANIA si užijú cez deň i večer na upravovanej, osvetlenej 2,6 km dlhá dráhe z Hrebienka do Starého Smokovca.

Lyžovačka na poľskej strane:

• Tourism

Medzi najvyhľadávanejšie turistické ciele patrí:

 • chodník medzi Štrbským a Popradským plesom dlhý necelé 4 kilometre. Turistami hojne navštevované pamätné miesto v blízkosti Popradského plesa pod západnými stranami Ostrvy, kde v limbovom poraste sa nachádza symbolický cintorín.
 • Jazierka lásky na Štrbskom Plese.
 • Morské oko – najväčšie tatranské pleso, nachádzajúce sa  na polskej strane Tatier.
 • Tatranské chaty –  Zamkovského chata, Téryho chata, Rainerova chata, Zbojnícka chata, Horský hotel Sliezsky dom, Chata pri Popradskom plese, Chata pod Rysmi, Chata pod Soliskom, Chata pri Zelenom plese, Chata Plesnivec.
 • Tatranské doliny – Tichá dolina, Kôrová dolina, Furkotská dolina, Mlynická dolina, Mengusovská dolina, Batizovská dolina, Velická dolina, Veľká Studená dolina, Malá studená dolina, Skalnatá dolina, Dolina Kežmarskej Bielej vody, Javorová dolina, Bielovodská dolina, Monkova dolina.
 • Vodopády – Skok, Kmeťov vodopád, Večný dážď, Vodopády a kaskády Studeného potoka.
 • Výstupy na vrcholy – Kriváň, Predné Solisko, Rysy, Východná Vysoká, Slavkovský štít, Jahňací štít.

• Natural and cultural monuments

 1. Belianska jaskyňa v Tatranskej Kotline (10 km) –  najväčšia a jediná sprístupnená vysokohorská kvapľová jaskyňa
  v Tatranskom národnom parku.
 2. Poľovnícky zámoček v Tatranskej Javorine (10 km) – je národnou kultúrnou pamiatkou v majetku štátu, v správe Kancelárie prezidenta Slovenskej republiky. Hostil niekoľko zahraničných prezidentov pri formálnych aj neformálnych stretnutiach. Prezident Andrej Kiska ho od decembra 2015 prvýkrát otvára verejnosti. Zdroj: https://www.prezident.sk/javorina/#
 3. Spišský hrad (68 km) je pamiatka, ktorá patrí do svetového dedičstva UNESCO. Je to najväčší stredoveký hrad v strednej Európe a je obklopený ešte ďalšími tromi pamiatkami UNESCO: mestská kultúrna rezervácia v Spišskej Kapitule, kostol v Žehre a starobylé centrum Levoče.
 4. Kežmarok  (26 km)prechádza historickým centrom a časťou Malý trh. Nachádza sa tu množstvo kultúrnych pamiatok: Kežmarský hrad, Drevený artikulárny kostol, Nový evanjelicky kostol, Lýceum – Lýcealna knižnica, Radnica, Paulínsky kostol.
 5. Stará Ľubovňa (49 km) dominantou mesta je hrad Ľubovňa, pre návštevníkov je sprístupnený novo zrekonštruovaný palác a hradný pivovar. Pod hradom sa nachádza skanzen, ktorý prezentuje ľudovú architektúru etnicky zmiešaného regiónu severovýchodného Spiša a severozápadného Šariša. V neďalekej dedine Hniezdne sa nachádza Nestville Park, expozícia rozdelená na 3 časti, a to história – expozícia ľudových remesiel, moderna – jeden z najmodernejších liehovarov v strednej Európe a tradície – Rezbárska sála. V tejto miestnosti majú návštevníci možnosť degustovať prvú slovenskú whisky, ktorá zrie v dubových sudoch a dozvedieť sa čo to o jej výrobe.

• Museums

 • Múzeum TANAP-u – expozícia niekoľko desiatok tatranských zvierat v životnej veľkosti.
 • Lyžiarske múzeum v Tatranskej Lomnici – expozícií zachytáva históriu vzniku a vývoja tatranských zimných športov od počiatku tatranských osád.
 • Botanická záhrada – expozícia tatranskej prírody.
 • Múzeum J. M. Petzvala v Spišskej Belej – sprístupňuje návštevníkom prístroje a pomôcky najrozmanitejších typov z Petzvalových čias až po najnovšie ukážky fotografickej techniky.
 • Kaštieľ Strážky, Spišská Belá
 • Múzeum Kežmarok – expozícií historických vozidiel
 • Múzeum Červený kláštor – expozícia približuje históriu a kláštorný život kartuziánskych a kamadulských mníchov a vzácne pamiatky z Červeného kláštora.

• Excursions and experiences for the whole family

Vyskúšajte si “gazdovanie” na Ranči Čajka v Kežmarku, alebo si požičajte bicykle a zamierte cyklistickým chodníkom do Tatranskej Kotliny. Deti si môžu preveriť svoje pohybové schopnosti na lezeckej stene alebo v lanovom parku Spider park v Tatranskej Kotline. Pre všetkých, ktorí majú záujem o prehliadku prírody Vysokých Tatier z vtáčej perspektívy sú pripravené vyhliadkové lety z letiska Poprad.

Najkrajší výlet ZAMAGURIA a PIENIN v Červenom kláštore
Splav na tradičných drevených pltiach po rieke Dunajec. 1,5 hodinová plavba z prístaviska pltí Majere do Lesnice (v dĺžke 11 km) a z prístaviska Červený Kláštor do Lesnice (v dĺžke 9 km).
Nezabudnuteľný zážitok, ktorý zavŕšite chutným obedom na chate PIENINY (slovenské špeciality, goralská hudba, prírodný exteriér, požičovňa bicyklov, parkovisko)
Auto môžete nechať zaparkované v Červenom Kláštore. Z Chaty Pieniny sa dopravíte späť pravidelnou autobusovou linkou, ktorá odchádza od chaty Pieniny alebo si zapožičiate bicykle a vyskúšate si veselú jazdu Zamagurím.

V čarovnej krajine, Tricklandii, plnej optických ilúzií na vás čaká 24 atrakcí. Obyvatelia Tricklandie – Trickoni vás prevedú galériou, kde si môžete vytvoriť zaujímavé fotografie.
Tatranská Lomnica GALÉRIA DOBRÁ HRAČKA otvorená denne od 09:00 – 18:00 hod.
https://www.dobrahracka.sk/

Poľské mestečko Zakopane ponúka naozaj jedinečnú atmosféru a ak nám po výlete poviete, že sa Vám odtiaľ nechcelo odísť, uveríme Vám. Okrem skutočnosti, že centrum si zachováva svoju typickú drevenú architektúru a tradície, poskytované služby dosahujú vysoký štandard. Zakopané je od Mountain resort vzdialené 34 km.

Nestville park Hniezdne
Celodenný výlet pre celú rodinku za tradíciami liehovarníctva a históriou 1. slovenská whiskey. Taberna s chutnými a čerstvými špecialitami, steak, hamburger. Čokoládovňa a veľké exteriérové ihrisko.
Jazdecký areál s možnosťou vyskúšať si jazdu na koňoch.