Facebook

Atrakcie

Spoznajte krásy Tatrasnkej Lomnice a jej okolia. 

do 10 km

Expozícií Tatranskej prírody

Expozícia tatranskej prírody je koncipovaná ako botanická záhrada pod otvoreným nebom. Nachádza sa neďaleko hlavnej budovy múzea TANAPu (vzdialeného asi 5 min pešej chôdze).Na rozdiel od spomínaného múzea TANAPu (ktoré je otvorené celoročne a pod ktoré organizačne spadá) je otvorená sezónne. Návštevníci jej jedinečné exponáty môžu obdivovať iba 4 mesiace v roku – počnúc druhou májovou nedeľou a končiac druhou nedeľou v septembri. Počas tohoto obdobia majú v nej návštevníci možnosť sledovať meniacu sa farebnosť tatranských kvetov.

Múzeum TANAP

Múzeum Tatranského národného parku (bežne nazývané aj Múzeum TANAPu) sídli v Tatranskej Lomnici od roku 1959. Má tvar typického trojuholníka týčiaceho sa k vysokým tatranským štítom, ktorý zapadá do okolitého tatranského prostredia.Hlavným cieľom múzea je oboznámiť návštevníkov s tatranskou prírodou – jej charakterom a typickými črtami.

Skalnaté pleso

Skalnaté pleso sa nachádza priamo nad tatranskou osadou a známym turistickým strediskom Tatranská Lomnica v nadmorskej výške 1 764 m.n.m.. Je to miesto kam smerujú kroky turistov, aby sa pokochali nádhernými výhľadmi na okolie. Okrem samotného plesa (ktoré je morénového typu) sa tu nachádza aj stanica lanovky a budova Astronomického observatória, ktorá je známa svojou charakteristickou siluetou.

Lomnické sedlo | Lomnický štít

Lomnický štít patrí medzi najkrajšie a najznámejšie tatranské štíty. Charakteristickými znakmi je typická červená visutá lanovka na „Lomničák“ alebo najvyššie obývané miesto na Slovensku, prípadne najvyššie položené meteorologické pracovisko v strednej Európe.

Náučný chodník Pramenisko

Náučný chodník Pramenisko je súčasťou väčšieho okruhu, ktorý začína pri Expozícii tatranskej prírody (botanická záhrada v T. Lomnici), pokračuje na samotné Pramenisko, následne vás privedie ku kempu Tatranec a odtiaľto späť do T. Lomnice. Celý okruh sa dá zdolať za cca 2 hod. Ak nemáte záujem o prejdenie celej spomínanej trasy, je možné prejsť iba samotné Pramenisko. Jeho celková dĺžka je cca 800 m.

SKI Múzeum Tatranská Lomnica

Súkromné múzeum zamerané na históriu a vývoj širokej škály zimných športov (a nie len tých tradičných) vo Vysokých Tatrách od ich prvopočiatkov až do konca druhej svetovej vojny. Nachádza sa v centre Tatranskej Lomnice, neďaleko stanice Tatranských elektrických železníc a je prístupné aj z hlavnej cesty. Vedľa budovy múzea sa nachádza parkovisko pre hostí a návštevníkov múzea.

do 20 km

Belianska jaskyňa, Tatranská Kotlina

Patrí medzi najviac navštevované sprístupnené jaskyne na Slovensku. Okrem bohatých skalných tvarov je unikátna sintrovými vodopádmi s dĺžkou presahujúcou 50 metrov. Ku vchodu do jaskyne vo výške 890 m n.m. vedie náučný chodník s dĺžkou cca 1 km, výstup trvá cca 25 min. Dĺžka jaskyne je 3.829 metrov, výškový rozdiel 168 metrov. Sprístupnená časť vyše 1 km s prevýšením + 125 metrov. Na trase je 860 schodov. Prehliadka jaskyne trvá cca 70 min. Teplota v jaskyni sa pohybuje od 5 do 6,3°C. Unikátna je Hudobná sieň s názvom podľa zvukov dopadajúcich kvapiek na hladinu jazierka.

Drevený rímskokatolický kostol, Tatranská Kotlina

Nájdete ho na konci osady v smere na Ždiar, tesne pred odbočkou na rázovitú obec Lendak. Pri jazde autom je ho z cesty možné ľahko prehliadnuť pretože ho zakrývajú vysoké okolité stromy. Miestni obyvatelia ho na bohoslužby využívajú už od roku 1891, kedy ho dokončil levočský architekt a staviteľ Anton Muller. Táto jednoloďová stavba je postavená v neogotickom štýle s použitím hrazdenej konštrukcie. Vstup do kostola je cez predsadenú predsieň, nad ktorou sa vypína drevená zvonička. Typické tatranské motívy – kvety plesnivca možno nájsť nie len v exteriéri (na streche) ale aj vo vnútri kostolíka (na oltári).

Múzeum ľudovej kultúry, Lendak

Lendak – rázovitá podtatranská obec. Obec vznikla v 13. storočí a prvá písomná zmienka o obci je z roku 1288. Jej obyvatelia boli chýrni bačovia a pastieri. Toto súkromné múzeum je prevádzkované p. Gálikovou – miestnou nadšenkyňou ľudových zvykov, krojov a lendackej kultúry ako takej. Nachádza sa typickej lendackej drevenici v centrálnej časti obce, na adrese Potočná 249, Lendak. Návštevu je možné zrealizovať na základe telefonického dohovoru príp. „priamo zaklopaním na dvere“. Ak chcete mať istotu, pred samotnou návštevou odporúčame preveriť si otváracie hodiny u p. Heleny Galikovej na tel. čísle 0915/ 994 754. Cena vstupného je skôr symbolická.

Rainerová útulňa

Je určite najstaršou a s vysokou pravdepodobnosťou aj najmenšou chatou vo Vysokých Tatrách. Práve pre svoje rozmery a nemožnosťou na chate prespať je často nazývaná „útulňou“. Svetlo sveta uzrela v roku 1863 a iniciátorom jej vzniku bol legendárny nájomca Starého Smokovca – Johan Georg Rainer. Chata leží v ústí Veľkej Studenej doliny na Starolesnianskej poľane, neďaleko vodopádov Studeného potoka v nadmorskej výške 1 301 m.n.m.. Z Hrebienka sa k nej dostanete po cca 1/2 hod nenáročnej chôdze. Práve pre svoju polohu je obľúbeným výletným miestom pre všetky vekové kategórie vrátane rodín s malými deťmi.

Kežmarok

Evanjelicky artikulárny drevený kostol, Evanjelické lýceum, nový evanjelický kostol, Radnica

do 30 km

Štrbské pleso

Najznámejšie a najnavštevovanejšie pleso na slovenskej strane Vysokých Tatier. Nachádza sa v tatranskej osade Štrbské Pleso, v nadmorskej výške 1 346 m. n. m.. Na slovenskej strane Tatier je to druhé najväčšie tatranské pleso (rozloha skoro 20 ha a max. hĺbka 20 m). Okolo plesa sa je možné prejsť turistickým chodníčkom, ktorého dĺžka je málo cez 2 km. Ak by ste mali záujem, je možné požičať si štýlovú drevenú pramicu a môžete sa pokochať nádhernými výhľadmi na neďaleké končiare Soliska. Štrbské pleso patrí do piateho stupňa ochrany a podlieha prísnym opatreniam, nakoľko vo vodách žije chránený rybí druh sih maréna, ktorý iba na tomto jedinom mieste žije v geneticky čistej forme.

Popradské Pleso

Jeho výborná dopravná dostupnosť, či už vlastným autom alebo tatranskou železnicou, ako aj fakt, že samotná trasa vedie po celom úseku po asfaltovej ceste, ktorá je stvorená na kočíky akýchkoľvek rozmerov, z nej robí preferovanú a navštevovanú destináciu. Asfaltový prístup k Popradskému plesu kopíruje modrú turistickú značku. Tesne pred cieľom môžete odbočiť na žltú turistickú trasu a zastaviť sa na „Symbolickom cintoríne pod Ostrvou“, ktorý je sám o sebe unikátnym zážitkom.

Symbolický cintrorín

Ak sa vyberiete na prechádzku k Popradskému plesu, odporúčame urobiť si zachádzku k tomuto miestu.  Je to turistami obľúbený a hojne navštevovaný kút našich veľhôr, ktorý je učupený v limbovom poraste na úpätí západnej steny majestátnej Ostrvy v nadmorskej výške 1 525 m.n.m.. Je miestom symbolického odpočinku nielen tých, ktorých životy si ponechali Vysoké Tatry, ale aj niektorých významných Tatrancov, ktorí sa už nestihli vrátiť domov.

Funville Hozelec

Ak Vám pri pobyte u nás nevyjde počasie úplne podľa Vašich predstáv a chceli by ste Vašim ratolestiam dopriať vyšantenie a pohybové aktivity, ktoré deti obľubujú, doporučuje navštíviť neďaleké detské zábavné indoorové centrum s preliezkami, šmyklavkami, stenou na lezenie, ihriskom … dospelí si môžu oddýchnuť v malej kaviarni pri šálke kávy alebo čaju.